Říjen u Draků

Sotva jsme se nadechli zářijového slunce a zapamatovali jsme si jména kamarádů, je tady říjen.

V samém začátku nás čekalo téma „Šel zahradník do zahrady…“ Naučili jsme se nejenom písničku s tanečkem, ale vyprávěli jsme si o tom, co zahradník na své zahrádce sklidil.

Určovali jsme co je ovoce a co zelenina. Vyprávěli jsme si o tom, jakou práci dá stromu, než si můžeme utrhnout z jabloně jablko, kolik úsilí musí vynaložit rostlinka brambory, než si je uvaříme na loupačku.

Vytvořili jsme spoustu hezkých obrázků, procvičovali a uvolňovali jsme ramenní, loketní a zápěstní klouby při grafomotorických cvičeních. Posilovali jsme celé tělo při každodenním cvičení. Naučily jsme se nové básničky. Potrápili si hlavu při řešení hádanek.

Nyní, v půlce října si hrajeme a pracujeme s pohádkou O řepě. Začali jsme poslechem pohádky. Pokusili jsme si ji i zahrát, jako divadlo. Počítali jsme kolik lidí a zvířat pomáhalo s vytažením řepy, kdo byl první a kdo poslední. Naučily jsme se písničku o řepě.

V šatně na nástěnce máme hezké obrázky řepy, myšky, ale i šátku, který měla babička na hlavě.

Užili jsme si veselé chvíle při hře na „tahání řepy“. Hledali jsme co je a není pravda. Pokusili jsme se najít legrační situace v příběhu.

Teď nás čeká PODZIM. Ale o tom zase příště.

ZÁŘÍ

1. „TY a JÁ

I když má slunce paprsky stále hřejivé a dostatečně teplé, prázdniny jsou ty tam.

Na DRÁČATA se těšila nejenom paní učitelka Radka, ale také nová paní učitelka Terezka.

Přestože začátky bývají někdy těžké, první týdny adaptace máme za sebou. Vše probíhalo v klidné a přátelské atmosféře.

Čekalo na nás společné seznamování. Důležité bylo naučit se nejenom svojí značku, jména kamarádů, učitelek, ale také umět se orientovat v novém prostředí a dokázat si připustit fakt, že máma a táta se u dveří rozloučí a půjdou do práce.

Být spolu, někdy, i deset hodin denně, znamená umět spolu „žít“. Aby nám bylo spolu dobře, určili jsme si „Pravidla společného žití".

Nejsme celý den pouze ve školce. Chodíme také ven – na procházky, na hřiště. Abychom se vždy vrátili v pořádku, bylo zapotřebí stále si připomínat pravidla bezpečného pohybu a pobytu na ulici, při přecházení vozovky, na hřišti.

Všude přítomné slovo COVID. Skloňuje se ve všech pádech. Také u nás ve školce. Důležitá jsou hygienická pravidla. Ta si budeme připomínat STÁLE, spolu s trénováním důkladného mytí rukou.

Jaká by to byla školka bez her, zpívání, povídání, cvičení, čtení pohádek a lumpačení? A tak i u nás, u Dráčků, bylo každý den slyšet nejenom povídání, zpívání, smích, rámusení kostek, aut a ukolébavky pro panenky. Každý den jsme cvičili, vytvářeli umělecká díla, prohlíželi si knížky a četli si pohádky.

Byly to hezké první dva týdny v novém školním roce.

PÍSNIČKY

• Společný kruh
  • Kouzelná slovíčka

BÁSNIČKY

• Já jsem holka a já kluk
  • Naše školka
  • Zdravíme slunce

ČERVEN

A jsme konečně zpátky ve školce!  Od 25.5. se můžeme opět společně radovat, povídat si, hrát si, zpívat a vymýšlet, co by nám udělalo v tomto neutěšeném období radost.

Nejdříve jsme zavzpomínali na jaro a potom jsme se vrhli na vymýšlení prázdninového putování.

Při prohlížení a prozkoumávání mapy České republiky jsme se zatoulali až na Šumavu. Prohlíželi jsme si hluboké lesy, vysoké kopce, vodní plochy a toky až jsme objevili pramen Vltavy.  Prozkoumali jsme jeho délku a dopluli jsme až do Mělníka a dále až do moře.

Vidět a plout prstem po mapě je fajn, ale poslechnout si „Vltavu“ je zážitek. A tak jsme se zaposlouchali do tónů „Vltavy“ od Bedřicha Smetany.

Rozmáchnout se a plout! To nám umožnil velký formát papíru, kam jsme si Vltavu namalovali. Nezapomněli jsme ani na šumavské louky, jich květiny, motýly.

Teď nám zbývá už jenom „zabalit“ zavazadla a vyrazit na prázdniny!