LEDEN

Začátek ledna byl plný dojmů a zážitků z Vánoc.  I po dlouhém odloučení děti přicházely do školky s úsměvem a s chutí. Společně jsme pozorovali změny v přírodě, povídali jsme si na téma "Jaká je zima a jak se v zimě oblékáme ". Spousty zábavy jsme si užili při předvádění pantomimy zimních sportů nebo pohybové hry "Na čepici ". I přesto, že nám počasí nepřálo a žádné sněhové vločky se neobjevily,  naučili jsme se zimní písničku.

SNĚŽÍ, SNĚŽÍ BÍLÝ SNÍŽEK,
PŘES HORY I DOLINU,
TO ASI V NEBI ANDĚLÍČCI
ROZTRHALI PEŘINU.

LEDEN

V novém roce jsme se sešli v plné síle a i když pořádná zima se sněhem ještě nezačala, přece jenom už mrzne a občas na hřišti objevíme jinovatku. Proto jsme si jako motto pro lednové téma vybrali verše:

MRZNE A MRZNE A MRZNE

A KDO SE NESCHOVÁ ZMRZNE.

A KDO SE NESCHOVÁ RYCHLE A HNED,

Z TOHO JE VLOČKA, RAMPOUCH A LED.

Cvičíme a napodobujeme pohyb. Děláme pokusy s ledem, říkáme si a zkoušíme na vlastní kůži, co je studené a co teplé,  hledáme další slova opačného významu. Spojujeme body na ploše a pokoušíme se nakreslit čtverec a trojúhelník.Kreslíme domečky a stavíme skrýše, kam se můžeme schovat před zimou. Pokusíme se složit papír a vystřihnout si vločku, namalujeme si šálu, na procvičení grafomotoriky budeme zkoušet smyčky, jako když se plete svetr. Na hřiště zavěsíme krmítko a budeme sypat ptákům. Budeme si vyprávět o tom, co umí mráz a jak může ublížit všemu živému.

Mikuláši, přijď už k nám

Od poloviny listopadu se začínáme těšit na příchod Mikuláše a jeho družiny - naše téma zní: "Mikuláši, přijď už k nám!" Naučili jsme se básně "Mikuláš", "Čert sedí na silnici", "Zima" a "Veselý čertí tanec". Už se těšíme, až ho předvedeme. Seznámili jsme se s legendou o Mikuláši, rozvíjeli jsme slovní zásobu - snažili jsme se o popis a vyjádření svých pocitů. Využili jsme knihy s vánoční tematikou - čteme si je před spaním.Vytvořili jsme adventní kalendář a zvládli jsme ušít Mikuláše, čerta i anděla - máme krásné dárky k mikulášské nadílce.Tím jsme rozvíjeli jemnou motoriku, soustředění a trpělivost.

Měli jsme velmi bohatý kulturní program:

Malá technická univerzita v Říčanech - program "Malý architekt"

Divadlo Reduta - představení "Tři veselá prasátka"

Divadlo v MŠ - "Kvak a žbluňk"

Krásnou procházkou předvánočně vyzdobenou Prahou jsme došli do Rudolfina, kde nás čekal program "Zvířátka a loupežníci", ve kterém se děti učily poznávat některé žesťové nástroje.

Ještě jsme zvládli kurz plavání v AXE

a pomalu začal advent...

Adventní čas

Kouzlo Vánoc na nás začíná působit, takže jsme se rozhodli nastudovat divadelní hru "Kouzlo Vánoc". Všechny děti mají roli, kterou se musí naučit, mají pěkné kostýmy a velikou chuť to zvládnout. Premiéra bude na naší vánoční besídce. Sestavujeme program na besídku - opakujeme písničky a básničky, které jsme se učily od začátku školního roku a učíme se nové - vánoční. Moc se těšíme na naše vystoupení. V prvním prosincovém týdnu jsme navštívili Národní Galerii v Anežském klášteře s programem "Povídala Káča Barce". Do školky přišel Mikuláš se svou velikou družinou. V knize hříchů naštěstí nebylo nic závažného a tak nám všechny děti zůstaly. Jenom pár si jich čert označil, uvidíme, jak dopadnou příští rok. Děti pěkně zarecitovaly a dostaly bohatou nadílku. Pro Mikuláše měly připravené krásně vybarvené obrázky. Při vycházce jsme si vybrali vánoční stromek a druhý den jsme jej ozdobili. Navlékáme korálky na vánoční hvězdu - to bude naše vánoční přání pro rodiče.

Byli jsme na výstavě betlémů v Betlémské kapli. Ve středu 12.12.nás čeká vánoční besídka pro rodiče. Bude spojena i s malým občerstvením. V pátek k nám do třídy přijde Ježíšek s dárečky. Zazpíváme koledy a budeme prohlížet, co krásného nám přinesl. Poslední týden před Vánoci si budeme užívat klid a pohodu a těšit se na Vánoce s našimi nejbližšími.

Krásné a pohodové Vánoce Vám přejí Jitka, Lucka a Dana

LEDEN

„My Tři králové jdeme k vám…“

Nejkouzelnější období v roce, Vánoce jsou již minulostí a před námi se otevírá druhá polovina tohoto školního roku.

Hned první den nás ve školce přivítali Tři králové. Třídou zněla tříkrálová koleda a nástěnka se zaplnila královskou korunou, obrázky Kašpara, Melichara či Baltazara. Vzpomínali jsme na Vánoce, vyprávěli jsme si o překvapeních, která nás čekala pod stromečkem. To vše už doznělo a pustili jsme se do další práce.

Leden, jak sám název napovídá, by měl byt studený, ledový. Není tomu úplně tak. Na pravé zimní radovánky si musíme ještě počkat.

I když nejsou sněhové závěje, příroda v tomto období odpočívá. V nedalekém parku jsme při procházce pozorovali ptáčky, jak shání co sezobnout, kam se schovat před nepříjemným větrem.

Ve školce jsme se naučili první ptačí písničku „Huboval vrabec na zimu“ a začali jsme si povídat o životě ptactva. Toto téma nás bude provázet téměř do konce ledna a potom se snad dočkáme sněhových vloček.