Únor

Měsíc únor byl ve znamení poznávání „Jak se staráme o zvířátka v zimě“. Společně jsme vyráběli krmítka pro ptáčky, které jsme zavěsili po zahradě a pak také pozorovali, jak ptačí návštěvníci hodují. Ptačími návštěvníky byla sýkorka, straka, sojka nebo holoubek.  Ptáčky jsme také malovali, modelovali a jako ptáčci taky cvičili. Děti moc rády zpívají, proto se celým tématem prolínaly písničky „Přiletěla vrána“ a „Kdo to ťuká na okénko“.

V druhé půlce měsíce se děti seznamovaly s tradiční oslavou MASOPUSTU, tedy předělem mezi zimním časem a probouzející se přírodou. Výroba masek, pečení preclíků a karnevalové veselí bylo jeho nedílnou součástí.

KDO TO ŤUKÁ NA OKÉNKO?

KDO TO ŤUKÁ NA OKÉNKO, MALÝ VRABEČEK.

PROSÍ, CHUDÁK, AŤ MU DÁME ASPOŇ DROBEČEK.

NEJSME LAKOMÍ, KAŽDÝ Z NÁS TO VÍ,

ŽE KDYŽ PRÁVĚ ZIMA VLÁDNE, PTÁCI HLADOVÍ.

ÚNOR

Tento měsíc je časem zábavy, tancování a karnevalů. Vybrali jsme si proto téma "My jsme malí muzikanti".

Nacvičujeme pohyb v rytmu hudby, učíme se reagovat na změnu rytmu pohybem, učíme se převádět sluchové vjemy na pohyb, posloucháme, jak znějí různé materiály. Hrajeme na buben a dáváme si sluchové hádanky. Učíme se poznávat některé hudební nástroje podle obrázků i podle jejich zvuku. Učíme se písničku:

MY JSME MALÍ MUZIKANTI,

BUM-BUM-BUM,

ZAHRAJEM SI NA BUBÍNEK,

BUM-BUM-BUM!

Nezapomeneme si usmažit ani masopustní koblížky a vyrobit si kostým medvěda.

ÚNOR

Sníh nám letos nepřeje, ale přesto z nás jsou odborníci na zimní sporty. Umíme je všechny pojmenovat, přiřadit k nim správné oblečení a vybavení. Cvičíme se sněhovými koulemi a máme i vlastní "zimní olympiádu" s disciplínami - slalom, biatlon, koulení sněhové koule do brány a skok bez lyží. Důležitá při sportu je samozřejmě i bezpečnost. O té si také něco povíme. Zazpíváme si písničky "Klouzanice" a "Splašená lyže" a naučíme se básničku "Sportovci". Malujeme, kreslíme, stříháme, lepíme - výsledkem je například společná práce "Zimní hry".

Nezanedbáváme ani přípravu do školy. I nadále probíhá "Metoda dobrého startu", poznáváme počet slabik a hlásky ve slově, v matematických představách se zaměřujeme na porovnávání větší x menší a pojmenovávání číslic.

Čeká nás návštěva Národní galerie ve Veletržním paláci, kde je pro nás nachystaný program "Co jsem našel, to jsem si schoval".

Druhá polovina měsíce patří karnevalu. Řekneme si, proč slavíme Masopust, proč jsou všude maškarní průvody a karnevaly. Zazpíváme si "Já jsem muzikant" a naučíme se básničku "Haló pane Karnevale!". Nejkrásnější ale asi bude příprava barevných a třpytivých masek a divoký taneční rej.

ÚNOR

„Únor bílý …“ Tak jsme se těšili, že v únoru nám sníh zasype Prahu a naše téma se ponese v duchu   zimních radovánek a sněhu. Příroda nás však převezla a po sněhu ani památky. Nevadí. „Praha a její doprava“ bylo také moc příjemné povídání.  Všem dětem známá MHD  zaujala a s radostí plnily připravené úkoly. Zvláště kluci s velkým zaujetím stavěli město, koleje, silnice, tunely… Děvčata ty nejkrásnější domy pro svoje panenky. Vše se propojovalo chodníky a uličkami. Z papíru vyrobené tramvaje, autobusy či metro byly přehlídkou veselého tvoření.

Také společenská hra AUTOBUS se hrála se zaujetím, aniž by si děti uvědomovaly, co nového se při hře naučily, procvičily, zopakovaly.

Cvičení bylo, většinou, ve znamení překážkové dráhy, hry s míči a padákem. Také nás hodně pobavila pantomima a krátké etudy na téma „Cestování v MHD“.

Další součástí tématu byla čistota v Praze. Popeláři, úklidové vozy… Při každé vycházce děti nezapomněly upozorňovat na nedostatky v úklidu a pořádku ulic.

Třídění odpadu a veselé barevné popelnice, to bude téma, které bude nutné ještě opět otevřít. Tak zase příště.

Semafor

Co máš dělat na červenou,

když se kolem auta ženou?

Na chodníku klidně stát,

do silnice nevbíhat.