LEDEN

Začátek ledna byl plný dojmů a zážitků z Vánoc.  I po dlouhém odloučení děti přicházely do školky s úsměvem a s chutí. Společně jsme pozorovali změny v přírodě, povídali jsme si na téma "Jaká je zima a jak se v zimě oblékáme ". Spousty zábavy jsme si užili při předvádění pantomimy zimních sportů nebo pohybové hry "Na čepici ". I přesto, že nám počasí nepřálo a žádné sněhové vločky se neobjevily,  naučili jsme se zimní písničku.

SNĚŽÍ, SNĚŽÍ BÍLÝ SNÍŽEK,
PŘES HORY I DOLINU,
TO ASI V NEBI ANDĚLÍČCI
ROZTRHALI PEŘINU.

ÚNOR

Tento měsíc je časem zábavy, tancování a karnevalů. Vybrali jsme si proto téma "My jsme malí muzikanti".

Nacvičujeme pohyb v rytmu hudby, učíme se reagovat na změnu rytmu pohybem, učíme se převádět sluchové vjemy na pohyb, posloucháme, jak znějí různé materiály. Hrajeme na buben a dáváme si sluchové hádanky. Učíme se poznávat některé hudební nástroje podle obrázků i podle jejich zvuku. Učíme se písničku:

MY JSME MALÍ MUZIKANTI,

BUM-BUM-BUM,

ZAHRAJEM SI NA BUBÍNEK,

BUM-BUM-BUM!

Nezapomeneme si usmažit ani masopustní koblížky a vyrobit si kostým medvěda.

LEDEN

Po návratu z prázdnin jsme oslavili svátek Tří králů a ve sředu 8.1. jsme odjeli na desetidenní školu v přírodě do Čestic na Šumavě. Moc jsme se těšili na sníh a pořádnou zimu. Tato přání se nám nesplnila, ale počasí jsme měli krásné a zamrzlé louže jsou také prima. Objevily se náznaky, že v okolí Čestic žije šumavský Yetti. Jeho stopy našly děti večer u herny.Sledovaly je při světle malých lampiček až na půdu, kde za svou odvahu dostaly od Yettiho bílou pletenou rukavici. Z té si pak všechny postupně vyrobily svého malého Yettíka. Každý den jsme chodili na delší vycházky do okolí. Navštívili jsme také Hoslovický mlýn, kde nás provedl pan mlynář. Po dobré svačině děti objevily koš plný světýlek od Yettiho. Jako by věděl, že se brzy stmívá a že asi nestihneme návrat do Čestic za světla. Světýlek jsme si pak užívali ještě při podvečerních procházkách. Všechny děti byly statečné a výborně zvládly celý pobyt.

V druhé polovině ledna nás čeká téma "Moje město Praha".

Učíme se orientovat, všímat si důležitých nebo zajímavých míst cestou do školky - každý si nakreslí svou mapu. Při vycházkách centrem Prahy se učíme jména důležitých budov, ulic a náměstí.Všichni se snaží zapamatovat adresu svého bydliště. Také si "svou" Prahu namalujeme. - domy, mosty nebo věže.Seznamujeme se také s písničkami a básněmi o Praze. Například "Pražské děti, ty se mají" nebo "O Karlově mostě". Navštíníme Národní Galerii ve Veletržním paláci, kde na nás čeká program s názvem "V dálce svítí". Dvakrát nás čeká Rudolfínek - "Pelíšek plný bicích" a "Hou, hou, housle jdou...". Ještě se projedeme vlakem do Říčan a "Malou technickou univerzitu".

Na konci ledna si mohou děti vyzkoušet test školní zralosti přímo v mateřské škole pod vedením psycholožky z pedagogicko psychologické poradny.

LEDEN

„My Tři králové jdeme k vám…“

Nejkouzelnější období v roce, Vánoce jsou již minulostí a před námi se otevírá druhá polovina tohoto školního roku.

Hned první den nás ve školce přivítali Tři králové. Třídou zněla tříkrálová koleda a nástěnka se zaplnila královskou korunou, obrázky Kašpara, Melichara či Baltazara. Vzpomínali jsme na Vánoce, vyprávěli jsme si o překvapeních, která nás čekala pod stromečkem. To vše už doznělo a pustili jsme se do další práce.

Leden, jak sám název napovídá, by měl byt studený, ledový. Není tomu úplně tak. Na pravé zimní radovánky si musíme ještě počkat.

I když nejsou sněhové závěje, příroda v tomto období odpočívá. V nedalekém parku jsme při procházce pozorovali ptáčky, jak shání co sezobnout, kam se schovat před nepříjemným větrem.

Ve školce jsme se naučili první ptačí písničku „Huboval vrabec na zimu“ a začali jsme si povídat o životě ptactva. Toto téma nás bude provázet téměř do konce ledna a potom se snad dočkáme sněhových vloček.