Únor – Z pohádky do pohádky

 

Měsíc únor nás provedl pohádkovým světem. Společně s dětmi jsme navštívili některé pohádky. Děti se převlékly do pohádkových postav a vytahovaly řepu v pohádce „O veliké řepě“.Pomocí pracovního listu jsme trénovali časovou posloupnost. S Budulínkem jsme obelstili lišku a s pohádkou „Hrnečku vař“  jsme vařili krupicovou kaši. Při pohádce „Princeznička na bále“ zase děti obtiskovaly a navlékaly korálky. Děti si mohly přinést své oblíbené knihy, které jsme si pak společně prohlíželi. Naučili jsme se novou pohybovou hru s básničkou  „Myšičko, myš a procvičovali jsme jemnou motoriku při tvoření a kreslení prstem do krupičky. I když nám to ještě moc nejde, trénujeme stříhání a správné držení tužky. Děti jsou moc šikovné a mají od nás velikou pochvalu.

 

Leden – Ptáčkové v zimě

 

Huboval vrabčák na zimu

Huboval vrabčák na zimu,

škoda,  že nemám peřinu.

Studí mě nohy, zebe mě nos,

protože skáču i v zimě bos.

 

Počasí nám ani tento rok nedopřálo sněhovou peřinu, a tak jsme si s dětmi povídali o tom, jak se můžeme starat o ptáčky v zimě. Zpívali jsme písničku „Huboval vrabčák“ a jako ptáčkové jsme také cvičili. Rozhýbali jsme křidélka a učili se najít svůj domeček. Pracovali jsme s modelínou a dětem se podařilo vymodelovat moc pěkné ptáčky. Do papírových krmítek jsme skládali obrázky ptáčků z více dílků, hledali cestu do krmítka a také jsme temperovými barvami ptáčky kreslili. U obrázků a příběhů jsme rozšiřovali slovní zásobu a pomocí programu lesní svět děti poslouchaly zvuky ptáčků. Pobyt na zahradě jsme využili na plnění krmítek a ze třídy po té pozorovali, jak si k nám někteří ptáčkové chodí hodovat.

Také jsme více opakovali naše společná pravidla ve třídě a připomínali si, že kamarádovi neubližujeme, ale učíme se s ním domluvit a dělit o hračku.

 

 

 

Leden – My tři králové

 

My tři králové jdeme k Vám,

štěstí zdraví přejeme Vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,

my jsme k vám přišli z daleka.

 

Leden nás přivítal mrazivým počasím a také povídáním  O třech králích. Učili jsme se o nich písničku, seznamovali se s jejich příběhem a snažili se sestavovat podle něj obrázky. Hlavním číslem v číselné řadě pro nás bylo číslo 3. Děti počítaly tři královské koruny, tři hvězdičky, tři velbloudy. Skládali jsme obrázky z více dílků, zdobili si královské koruny, pracovali s modelínou a pomocí grafomotorického listu hledali cestu králů. S básničkou s pohybem děti z nebe sbíraly hvězdičky, třídily královské koruny podle barvy, tvaru nebo velikosti. I když nám některé věci ještě nejdou, učíme se správně držet tužku nebo používat nůžky. Děti jsou moc šikovné a s velkou chutí se pouštějí do všech činností.

 

Prosinec - Mikuláš, Anděl a Čert a Veselé Vánoce

Prosinec nám nachystal sněhovou nadílku, ale i návštěvu Mikuláše, Anděla a Čerta. Děti mu zazpívaly písničku „Všude kam se podíváš“ a za odměnu dostaly balíček plný dobrot. Žádná slzička neukápla, a tak jsme si návštěvu všichni užili. V předvánočním období jsme vyráběli čerty a andílky, trénovali stříhání na mikulášské papírové botě, učili se nové říkanky. Děti s radostí pekly perníčky, hrály si na čertíky, zdobily vánoční stromeček  nebo malovaly na sklíčka. Třídu jsme si krásně provoněli vanilkou při pečení vánočky, rozsvítili světýlkama, poslouchali jsme koledy a vánoční příběhy. Nechybělo ani vyprávění dětí, jak se těší na Vánoce. Vyvrcholením vánoční atmosféry byla Vánoční besídka. Děti byly moc šikovné a velikou odměnou pro nás byla i hojná účast rodičů. Přejeme všem krásné Vánoce.

 

Listopad - Barevný podzim

 

Děti poznaly charakteristické znaky podzimu. Poznaly je nejen přímo na sobě, ale také díky činnostem, které jsou pro podzim typické – hrabání listí, zazimování zahrady, přesazování květin. Pracovaly a hrály si s přírodninami (listy, žaludy a kaštany). Díky pestrosti tématu si děti upevnily znalost barev. Také se učily pozorovat barvy všude kolem nás s pracovním listem, kde hledaly stejný list v řadě. Silný podzimní vítr k nám přivál velkého papírového draka, který nás naučil novou píseň Máme draka. Drak nás nám také ukázal, že není vždy jen šťastný, ale má i jiné dračí emoce. Nechal nám také ve třídě svůj portrét a vzkaz: Vybarvi pestrými barvami draka, a také rodinné foto.

 

Říjen - Na poli a na zahrádce

 

Děti poznaly spoustu druhů jak ovoce, tak i zeleniny všemi smysly. Mohli si zeleninu a ovoce několikrát prohlédnout, osahat, očichat, ochutnat ale i poslechnout při krájení. Společně jsme se naučili novou báseň Koulela se brambora a pak jsme společně počítali brambory na poli na obrázku. S novou písní Na poli a na zahrádce, jsme si museli povědět, co roste na stromě a co na záhoně a také jsme si společně obrázky ovoce a zeleniny na koberci roztřídili. Zahradník a jabloň nám napověděli, jaké ovoce roste na stromě. Pověděli jsme si ale, že zelenina není jen zelená, ale hraje všemi barvami. Děti rozvíjeli jemnou motoriku při tiskání ze zeleninových razítek. Také upevňovali nové kamarádské vztahy ve třídě.

 

Říjen - Zvířátka v lese

 

V první polovině října se Veverky věnovaly Zvířátkům v lese. Pověděli jsme si, jak se v lese chovat, co je bezpečné a nebezpečné v lese dělat a kdo takový les hlídá a stará se o něj: myslivec v písni Skákal pes přes oves. Učili jsme se poznávat, jaká zvířata bydlí v lese a jaké zvuky tato zvířátka vydávají. Na obrázku co vidíme v lese jsme hledali schovaná zvířátka. Povídali jsme si i o tom, co v lese roste, seznámili se s lesními přírodninami. Přiřazovaly jsme, které přírodniny patří ke kterému stromu a na závěr vymalovávaly omalovánky žaludu. Naučili jsme se také nové říkadlo Tancovaly veverky. Na školní zahrádce bylo také spousta práce, ze stromů začalo padat listí a bylo tedy třeba jej všechno zamést a uklidit do našeho kompostéru

 

 

Září - Kamarádíme se s veverkou Čiperkou

 

V druhé polovině září se děti ze třídy Veverek seznamovaly s třídním plyšákem Veverkou Čiperkou, učily se o ní písničku, ke které se naučily i taneček. Dále pokračovalo seznamování se s pravidly třídy a hygienických návyků: Mýdlo s vodou. Při svolávání do kruhu pak přibylo říkadlo s pohybem Velké kolo uděláme.

 

Září - Ahoj, školko

 

První dva týdny byli pro naší třídu plné nových vjemů, děti se seznamovaly s novou třídou, s novými kamarády, s pravidly třídy a režimem dne ve školce. Naučily se básničku s pohybem Dobrý den a Přiletěla bublina a písničku Kolo, kolo mlýnský. Učíme se Děti, děti, poslouchejte a každé dítě po sobě uklízí své hračky a zdokonalujeme se společně v samostatném oblékání.

 

Třída „VEVEREK“

- Ve Smečkách – třída, do které chodí děti od téměř 3 let do 4,5 roku

                             – paní učitelky: Tamara Schulzová

                                                           Adéla Bromová

                             - asistentka: Veronika Moravcová

 -  telefon 702281179

 

 Březen v Žabičkách 

 

I když letošní zima nebyla zrovna jako od Lady, konečně je ve vzduch cítit jaro.

Čáp je jistě už na cestě k nám a tak ho přivítáme.

 

Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře, hej hopy, hej dupy, hej hopy hop!

Čáp veze sluníčko, točí se kolečko, hej hopy, hej dupy, hej hopy hop!

 

Březen přivítáme SLUNCEM. Pokusíme se ho ztvárnit kreslením, malováním, tiskáním, modelováním…, ale také se pokusíme stříhat, trhat, nalepovat, překládat papír…                       

K jaru patří nejenom prodlužující se sluneční paprsky, ale také návrat čápů, probouzení žab a květin.

To vše bude námětem pro naší každodenní práci.

Budeme si zpívat, cvičit, tančit, poslouchat písničky. Budeme si prohlížet obrázky všeho, co k jaru patří. Pokusíme se přiřazovat barvy a třídit geometrické tvary.

Rádi bychom častěji vyráželi do přírody a pozorovali ji z blízka J

 

Únor

 

Huboval vrabčák na zimu.

 

Únor bílý, pole sílí. A je tady únor, měsíc ledu, mrazu a sněhu. Bylo by hezké, kdyby napadl sníh a na procházkách městem, nebo přírodou jsme mohli pozorovat ptačí stopy.

Celý měsíc si budeme povídat o ptácích. Budeme pozorovat hejna ptáků v parku, v lese, nebo nad městem. Zblízka si prohlédneme peří a pokusíme se do něj foukat. Co se stane? Uvidíme.

Velké plochy papíru proměníme v zasněženou pláň, po které poskakují hejna ptáků a zůstávají po nich jenom menší, či vetší stopy. Pokusíme se také namalovat a vymodelovat ptáčka, nakreslit hnízdo…

Jak postavit krmítko? Na to budeme hledat odpověď v jednoduchém návodu. Co bude dřív a co potom? Obrázky s dějovou posloupností nám napoví. Pokusíme se, krmítko vyrobit.

Také pohybem se pokusíme napodobit třeba vrabce, sýkorku, holuba… - poskoky, chůze, běh…

Mávání šátkem nám připomene pohyb křídel.

Určitě nezapomeneme ani na písničku nebo říkanku.

 

Huboval vrabčák na zimu,

Škoda, že nemá peřinu.

Studí ho nohy, zebe ho nos,

Protože skáče i v zimě bos.

 

 

 

 

Leden

 

Máme tu leden a těšíme se, že se k nám zase vrátí zima a my si budeme moct užívat sněhu a dalších zimních radovánek. Budeme se učit chodit ve vázaném zástupu za sebou a zpívat:

Zima je, zima je,

Cestička bílá je,

Sype se, sype se,

Sype se sníh.

Budeme poznávat barvy, kreslit cesty, vystřihovat vločky, doprovázet se při zpěvu a cvičení na rolničky. Můžeme otiskovat stopy do sněhu i na papír. Budeme hmatem poznávat různé povrchy, a vnímat jejich vlastnosti. Budeme počítat, kolik koulí má sněhulák. A taky budeme doufat, že se nám podaří si jej postavit ze sněhu a sklouznout se na svahu.

 

Prosinec

 

Prosinec bude i v naší třídě kouzelný! Vyzdobíme si šatnu obrázky čerta, anděla i Mikuláše a budeme očekávat jejich příchod. Čas si budeme krátit hrou na zvonky a bubny. Budou z nás andělé nebo čerti J?

Budeme prolézat strachovým pytlem a houpat se na dřevěné houpačce. Budeme poslouchat, nebo i zpívat, pobrukovat či pouze podupávat do rytmu s písničkou „Kolíbala bába čerta“. Pokusíme se foukat do peříček.

Vyrobíme si čertí rohy, z brambor si uděláme čertíky a za pomoci tužky a krouživých pohybů ruky nakreslíme čerty. Dlaněmi si natiskáme andílky a nebe. Nezapomeneme ani na Mikuláše.

Každý správný čert se rád válí! Také my se budeme pokoušet válet sudy, jako čert J Pokusíme se také poletovat s peříčky jako anděl. Trháním papíru na malé kousky a vyhazování do výšky, či foukáním do nich, se pokusíme přivolat sněhové vločky.

A potom se budeme těšit na Vánoce. Jistě si upečeme perníky, nebo vánočku.

 

Kolíbala bába čerta na pařízku vrbovým.

Hajej, dadej můj čertíčku,

však já na tě nepovím.

 

 

Na nebi v podvečer, létají andělé.

Pod bílou peřinou, spí celá zem.

Šťastné a veselé Vánoce všem!

 

 

Listopad 

Slunce se pomalu schovává za mraky, v ulicích se začíná prohánět vítr a v kalendáři nás vítá listopad.

Příroda se chystá na zimní spánek. Listy jsou krásně barevné, kaštany se kutálí trávou a v hromadách listí si hledá úkryt nejeden brouk nebo ježek. Třeba ho na našich toulkách přírodou uvidíme. Ve třídě si ho můžeme nakreslit, namalovat, vymodelovat, poskládat…

Krásu tohoto ročního období budeme chodit pozorovat nejenom do pražských parků, ale také do lesa. Budeme sbírat listy, kaštany, žaludy… Budeme se brouzdat spadaným listím a poslouchat, jak to krásně šustí a jak vítr hvízdá v korunách stromů. Z nasbíraného listí a přírodnin se pokusíme vytvořit obrázky.

Těšíme se také na dešťové kapičky, které budou bubnovat na okenní parapety. Také naše prstíky se budou pokoušet vyloudit podobné zvuky na bubínky ve třídě a společně si jako dešťové kapky či vítr zatančíme.

 

Leze ježek, leze v lese,

jablíčka si s sebou nese.

Děti kolem běhají,

ježka všude hledají.

Ježek píchá do všech stran,

já se chytit nenechám!

 

 

Listopad, listopad,

lísteček mi na dlaň spad.

Zlatý lístek z javora,

zima už jde do dvora.

 

 

Říjen 

Podzim se letos vydařil, slunce svítí a na stromech dozrává ovoce. Chodíme na vycházky a pozorujeme stromy, vydáme se na Petřín a pokusíme se ochutnat jablíčko přímo pod stromem. Kreslíme a malujeme jablíčka, modelujeme koule, kutálíme si s míčem. Poznáváme ovoce a pokoušíme se je třídit. Učíme se kroužit nataženýma rukama a zpíváme si při tom:

Maluje sluníčko červené jablíčko,

Červené, kulaté, Jablíčko je sladké.

Hop, hop, na jablíčko,

Hop, hop, vyskočím!

Na koci měsíce se vydáme se školkou do Čestic na školu v přírodě a těšíme se, že si poskočíme pod jabloní a natrháme opravdová jablíčka.

 

Září - Začínáme spolu

V září jsme se sešli se stejnými dětmi jako loni, takže bylo na co navazovat. Kamarádi se navzájem znali a tak jsme si první týden užívali hraní a učili jsme se zase pobývat v jednom prostoru vedle sebe. Protože bylo celé září krásné počasí a děti jsou zvyklé cestovat prostředky MHD, využili jsme toho k dlouhým procházkám a objevování Stromovky a tamních hřišť.

Ať jsi holka nebo kluk,

Udělej si se mnou kruh.

Zatleskej, zadupej,

Kamarádům ruku dej.

Při cvičení se učíme být zase spolu, držet se za ruce, napodobovat pohyby a orientovat se na těle. Učíme se pojmenovávat jednotlivé části těla, obkreslujeme figuru, malujeme hlavu a doplňujeme detaily obličeje. Vytváříme dvojice, učíme se párovat i přiřazovat.

Hlava, ramena, kolena, palce,

Kolena, palce, kolena, palce,

Hlava, ramena, kolena, palce,

Oči, uši, pusa, nos.

 

 

 

 

Třída  „ŽABIČEK“

                – děti se speciálními vzdělávacími potřebami

                -   paní učitelky: Mgr. Letfusová Olga

                                                Radka Šlajcherová

  • asistentka pedagoga – Monika Filakovská
  • telefon 702 281 182

 

Únor

          Pozorujeme ptáčky v parku, učíme se jejich jména, posloucháme jejich hlasy, listujeme encyklopedií. Už víme, jak se o ně postarat v zimním období a jak se správně chovat v prostředí, které je jejich domovem. Zazpíváme si, naučíme se básničku a nezapomínáme se pomalu připravovat na vstup do základní školy.

         Těšíme na konec února, kdy oslavíme Masopust. Připravíme si masky, vyzdobíme třídu a užijeme si divoký maškarní rej. Tento měsíc nás čeká mnoho krásných akcí. Pojedeme vlakem do Říčan na Malou technickou univerzitu a  navštívíme Národní galerii. V polovině měsíce se v mateřské škole budou konat Testy školní zralosti.

 

 

Leden

    Po návratu z vánočních prázdnin nás čeká spousta nových her, činností a úkolů. Lednové počasí trochu zlobí-chvílemi je venku skoro jaro-ale my si stejně užijeme zimu a sníh. Namalujeme, vystříháme a vytvoříme zimní obrázky. Přečteme si sněhové příběhy a naučíme se nové písničky a básničky.

     Centrum města moc sportování nepřeje, ale my si s tím hravě poradíme. Nachystali jsme mnoho obrázků, knížek a využijeme interaktivní tabuli, abychom se mohli se všemi zimními sporty seznámit. Budeme třídit letní a zimní sporty, zjistíme, jaké vybavení ke sportování potřebujeme, kde všude můžeme zimní sporty provozovat, co se nám na sportování líbí, proč je užitečné a jak je důležité dodržování pravidel. Nezapomeneme ani na bezpečnost- co je nebezpečné, co by se nám mohlo stát, jak se chránit. Některé sporty si vyzkoušíme ve třídě. Vypracujeme spoustu grafických a pracovních listů.

 

Prosinec

 

 

     Zapálením první svíčky na adventním věnci začíná nejkouzelnější období roku. Adventní čas je plný těšení a příprav na Vánoce. Navštíví nás Mikuláš se svou družinou a odmění naše hodné a šikovné děti malým dárkem. Děti si samy vyrobí vlastní malé Mikuláše, anděly a čerty. Budeme zpívat vánoční písně a koledy, abychom na štědrý den mohli potěšit doma u stromečku. Nachystáme si dárek a přání pro své nejbližší.  Ve třídě si ozdobíme náš sovičkový stromeček, aby za námi do školky také mohl přijít Ježíšek. Chystáme vánoční besídku, na které ukážeme, co jsme se naučili.

       A budeme čekat, jestli zazvoní zvoneček……..

 

                    Já mám z Vánoc nejraději,

                    když se kolem všichni smějí.

                    Když se kapři mrskají

                    a prskavky prskají.

 

                    Není vůbec důležité

                    dostat dárků horu.

                    Hlavní je, že těšíme se

                    na Vánoce spolu.

 

Poklidný Advent, veselé Vánoce a šťastný nový rok

                                                     přejí vaše sovičky Jitka, Lucka

 

Listopad

 

          Škola v přírodě

    V Česticích nás přivítalo nádherné podzimní počasí a krásná šumavská příroda.

Každý den jsme chodili do okolí a plnili podzimní úkoly – sbírali listy, trochu v nich

řádili, stavěli domečky lesním skřítkům, pouštěli draky, opékali buřty, malovali podzimní obrázky,

vyrobili misku ve tvaru listu. Poslední večer si děti zvládly dojít jen za světla svíček pro malý poklad.

Všichni si pobyt užili a -i když sem tam ukápla slzička- mohou být pyšní na svou samostatnost.

 

    Krásný a barevný podzim je i v Praze a okolí. Draka jsme už pouštěli, nyní si o něm ještě zazpíváme,

vyzdobíme si podzimně školku, přečteme si O Vláďovi a jeho trampotách s drakem. Čekají na nás

grafické a pracovní listy, uvolňování rukou – naše ruce se promění v poletující listy.

Těšíme se na svátek svatého Martina, jsme zvědaví, jestli nám přinese první sníh. Seznámíme se s legendou, Martina namalujeme a možná zkusíme upéct svatomartinskou dobrotu.

 

     Máme připravené vzdělávací programy mimo budovu školy:

NG  Schwarzenberský palác – Z pohádky do pohádky  a Co si šeptají andělé?

NG Klášter sv. Anežky  - Proč slavíme Vánoce?

Rudolfinum – Smyčcové mlsání

 Čeká nás výlet vlakem do Říčan na Malou technickou univerzitu, kde budeme stavět město.

 

Na konci listopadu se už bude blížit kouzelný adventní čas.

                 

                    V listopadu přijmi radu,

                    schovej uši, nos i bradu.

 

Říjen - Moje město

 

Druhou polovinu měsíce věnujeme našemu hlavnímu městu. Při procházkách se učíme názvy ulic, budov a náměstí. Povíme si, co zajímavého vidíme cestou do školky. Zkusíme si namalovat ulici s krásnými domky. Společně postavíme dům, budeme se snažit spolupracovat ve skupině a domluvit se. Budeme porovnávat velikosti malý – větší – největší a procvičíme určování stran vlevo x vpravo. Naučíme se nové písně a básničky o Praze.

Poslechneme si příběh z Martínkovy čítanky Ve městě a Počmáraný den a zkusíme je společně převyprávět. Máme také přichystaný krásný hudební program. Nejprve v Domě dětí a mládeže si pro nás zpěváci Národního divadla přichystali zkrácenou verzi opery Prodané nevěsty. Další den jdeme do Rudolfína na program Pelíšek plný bicích. Nejenže poznáváme mnoho bicích hudebních nástrojů, ale ještě při cestě historickým centrem Prahy projdeme Václavské a Staroměstské náměstí, uvidíme Orloj, Stavovské divadlo, Národní muzeum a mnoho dalších míst.

 

Říjen - V sadu a na zahrádce

 

V první polovině října se věnujeme ovoci a zelenině. Využíváme smysly – zrak, chuť, čich a hmat. Poznáváme a třídíme ovoce a zeleninu podle různých znaků. Nachystáme si také ochutnávku a při té budeme samy loupat a krájet. Zazpíváme si a zatančíme, naučíme se písničku Mrkvičky, Petrželka kadeřavá a Měla babka čtyři jabka.

Procvičíme stříhání – košíky, které propleteme barevnými provázky a jablíčka, na která využijeme techniku zapouštění barev.

Přečteme si pohádku O ztracené hrušce, procvičíme paměť, slovní zásobu a soustředění. Zaměřujeme se na správný úchop tužky – uvolňovací cviky, grafické listy.

Vydáme se do Národní galerie ve Veletržním paláci, tam se z nás stanou umělci a čeká nás úžasná exkurze na Letiště Václava Havla, kde si prohlédneme zázemí letiště a podíváme se do prostor, kam se běžný cestující nedostane.

 

Září - Červená řepa

V druhé polovině září jsme se rozhodly plnit úkoly ze vzdělávací oblasti Tradice. Proto jsme zařadili pohádku O červené řepě. Budeme procvičovat pořadí, jména, ale také podporovat kamarádské vztahy. Budeme zpívat O veliké řepě i dramatizovat O Červené řepě, stříhat i malovat. Také samozřejmě řepu ochutnáme a povíme si, kde roste.

 

Září - Ahoj školko

Děti se seznámily s novou třídou, novým prostředím, novými pravidly a s novými kamarády. Naučily se také novou básničku V září září školička a písničky Kolik je na světě moří a Ty jsi já, my jsme dva. Při poslechu Pohádek skřítka Medovníčka, Jak se Martínek ztratil a dalších pohádek, se děti učily vnímat literární texty. Také si vytvořily si autoportrét a získaly informace o internetu.

 

 

Třída „SOVIČEK“

heterogenní třída s PPV

  • paní učitelky: Mgr. Jitka Enderst Moravcová

                                           Lucie Rahmanová

                                           Ing. Lenka de Paz

  • telefon 702 281 178

 

Ve školním roce 2023/2024 má třída Soviček naplánovanou celou řadu akcí. 

Prosíme rodiče o spolupráci a  včasné příchody na akce. Není možné nechávat děti ze třídy Soviček v jiných třídách v den akce.

Zároveň budou ještě zveřejněny akce MŠ, které jsou společné pro všechny děti MŠ Opletalova.

Odkaz na letošní akce naleznete níže.

https://www.msopletalova.cz/index.php/dokumenty/send/3-dokumenty/183-akce-sovicek-2023-2024

Budeme se těšit na vzájemnou spolupráci 

Vaše Sovičky

 

 

 

 

                   

 

Březen – Z pohádky do pohádky

 

Čekání na jaro jsme si zpříjemnili pohádkami. O Sněhurce, Červené Karkulce a Budulínkovi.

 

Šla Karkulka černým lesem, číhal na ní vlk.

Olizoval mlsně fousy, natahoval krk.

Co to vezeš Karkulko ve svém košíčku?

Nesu, nesu bábovičku pro svou babičku.

 

Učili jsme se pracovat se slyšeným textem, soustředit se, odpovídat na otázky. Procvičovali jsme paměť a pozornost. Počítali jsme trpaslíky, jednoho jsme si nakreslili. Orientovali jsme se na číselné ose. Podle barvy čepičky jsme určovali, kdo je první, poslední, před a za. Podle obrázků a děje jsme skládali pohádku, hledali jsme geometrické tvary, trojúhelníky, kolečka, obdélníky a složili si obrázek Červené Karkulky a vlka. Pohádku jsme si i společně zahráli.

Taky jsme si pro babičku do košíčku upekli bábovky – muffiny. Kromě vlka jsme v další pohádce o Budulínkovi poznali lišku a její hlavu jsme si vytvořili z papíru.

Pomocí barev a štětce jsme si namalovali velký pohádkový obraz. Hodně jsme si zpívali a tančili. Pochmurné období nám pomocí pohádek rychle uteklo a teď už se budeme těšit na to, jak vyženeme zimu a přivítáme slunečné jaro.

 

Únor - Zvířátka v zimě a masopustní veselí

 

Huboval vrabčák na zimu,

škoda, že nemám peřinu.

Studí mě nohy, zebe mě nos,

Protože skáču i v zimě bos.

 

V únoru je zima, i když není sníh, a do jara je ještě daleko. Povídali jsme si o zvířátkách, která žijí venku v přírodě a musí tu zimu nějak přečkat a také jsme přemýšleli, jak jim můžeme pomoct my. Učili jsme se pracovat s čteným textem – zimní pohádkou. Procvičovali jsme tak soustředění, paměť a odpovídali jsme na otázky, zda jsme slyšenému porozuměli.  Rozšířili jsme si slovní zásobu a v neposlední řadě jsme se dověděli nové, zajímavé věci o některých zvířatech. Na obrázcích jsme poznávali zvířata, která v zimě spí a jiná, kterým můžeme pomáhat. Například ptáčkům.

Při cvičení jsme napodobovali zvířecí pohyby i si představovali a zkusili, jakou řečí asi různá zvířata ´mluví´. Brum, brum, brum – medvěda jsme zkusili uložit do hezkých peřin (koláž), aby se přes zimu pěkně vyspal.

  

Druhá polovina února byla v naší třídě velmi veselá. Povídali jsme si o masopustu, zpívali masopustní písničky jako To je zlaté posvícení, vyráběly masky typické pro masopust, skládali masopustní obrázek, plnili jitrnice a jelita a vyráběli jsme i masopustní koláčky, které jsme si spočítali. Masopustní veselí jsme si užili při oslavách narozenin a hlavně na závěr při masopustním karnevalu, který se moc povedl.

Leden - Zimo, kde jsi?

 

Mrazík běhá po vesnici,

Pozval si i metelici.

Skáče, hopsá po ulici,

tančí tanec s metelicí.

 

Vítr fouká po poli,

Rozmetá sníh v okolí.

My se mrazu nelekneme,

rukavice navlékneme.

 

Po vánočních prázdninách jsme pokračovali ve sváteční náladě. Kromě nových dárečků od Ježíška, které je potřeba náležitě prozkoumat, jsme si stihli i povídat o Třech králích a vyrobit si královské koruny pokryté diamanty. Hned zkraje nového roku jsme oslavily několik narozenin a do školky za námi přijelo divadlo. Přestože sněhová nadílka se nám letošní zimu vyhýbá, tak jsme se ji snažili přivolat výrobou vloček, zimními omalovánkami a pracovními listy, tvořením časových posloupností koulovačky a vyšíváním kulíška a šály.

 

Prosinec

 

A je tu prosinec, dětmi nejoblíbenější měsíc v roce.  Hned první týden nás ve školce navštívil Mikuláš s andělem a čertem. Naštěstí máme ve třídě Dráčků hodné a šikovné děti a tak si čert nemohl nikoho odnést do pekla. Děti byly moc statečné a společně všem třem zazpívaly Čertovskou polku a každý dostal mikulášský pytlíček plný dobrot.

 

Po dlouho očekáváné návštěvě Mikuláše, nás hned další týden čekala další dlouho očekávaná událost, vánoční besídka pro rodiče. Děti si pro tu příležitost vyrobily hudební nástroj, chřestidlo z oříšků. Kromě andělských, čertovských a vánočních písniček a básniček děti zazpívaly i písničky a básničky, které se naučily od září až do prosince. Do společného tvoření svícínků s dětmi se všichni zapojili a společně jsme si i besídku a společné setkání moc užili.

 

Když se čerti rozhněvali, kopytem si dupli,

Kožichy si protřepali, dokola si hupli.

Ocasem si zatočili, hnedle bez okolků,

Tancovali vpravo vlevo tu čertovskou polku.

 

Kromě návštěv ve školce si celý prosinec užíváme vánočního tvoření a poslechu koled.

 

Přejeme Vám krásné a veselé Vánoce a šťastný nový rok.

 

Listopad - Přiletěl k nám drak

Listopad jsme si jako Dráčci náležitě užili. Připomněli jsme si, že kromě draků z pohádek, existují také draci papíroví, a že právě na podzim, v listopadu, když pořádně zafouká, tak je nejlepší je jít pouštět. Hledali jsme rozdíly mezi draky a každý si svého draka vyrobil. Naučili jsme se i novou tematickou básničku.

NA OBLOZE

Podívejte, milé děti,

co na obloze tiše letí.

Je to papírový drak!

Vyletěl až do oblak!

Létá si to mezi mraky,

zamávejte na něj taky.

 

Také jsme si povídali tom, co můžeme udělat na podzim doma, když není vlídné počasí na pobyt venku a pouštění draků. Naučili jsme se, že existuje spižírna, kde si můžeme uskladnit jídlo, sklizené ovoce a zeleninu a každý si svou spižírnu vyrobil. A protože i v nejhezčí spižírně se může objevit myška, tak jsme se naučili o jedné takové písničku.

Na konci listopadu jsme se vypravili do Městské knihovny, kde jsme se dozvěděli mnoho věcí o strašidlech, a mohli jsme si prohlédnout strašidelné knihy.

 

Říjen - Sklízíme plody země

 

Po sklizni jablíček jsme sklízeli to, co roste, nebo se plazí na zemi. Řepu, brambory, dýně.

Četli jsme si pohádku O červené řepě. Určovali jsme, kdo je první, kdo poslední. Procvičovali jsme dějovou posloupnost. Poznali jsme, jak je důležité si pomáhat, a že i ten nejmenší je velmi důležitý.

Po řepě se na nás z pole kutálela brambora. Naučili jsme se o ní básničku Kutálí se ze dvora,  kterou jsme doprovodili pohybem.

Překvapilo nás, že naše oblíbené hranolky jsou z brambor, a protože je máme rádi, tak jsme si je udělali. Brambory jsme si sami nakrájeli a upekli v troubě. Byly moc dobré.

Dýni jsme složili z barevných proužků, které jsme vystříhali podle linek. Stříhání nám už jde skoro všem skvěle.

Hodně jsme zpívali, tančili a naučili se několik říkanek.

Těšíme se na listopad a jsme zvědaví, co nám přinese listopadový vítr.

 

ŘÍJEN – Koulelo se koulelo, červené jablíčko

 

Začátek října se nesl v duchu podzimní zahrádky. Už název napovídá, že si budeme vyprávět o jablíčku. Děti se o něm naučily básničku, poznávaly jeho barvu, tvar, velikost a v neposlední řadě jsme jablíčko také ochutnávali.

Přečetli jsme si pohádku O Červíčkovi v jablíčku a snažili se popsat vše, co je na obrázku. Jemnou motoriku jsme rozvíjeli pomocí modelování a mačkání papíru do tvaru jablíčka, opět jsme trénovali stříhání, lepení a grafomotoriku  jsme zaměřili na vodorovné čáry.

Děti dostaly také za úkol, přinést do školky jedno jablíčko nebo hrušku. Poznávali jsme je tedy podle tvaru i chuti, procvičovali číselnou řadu 1-5 a společně si také upekli jablíčkovou buchtu.  

Ke cvičení jsme využili malé míčky, kouleli jsme tak „jablíčka“, házeli je do košíku a naučili se novou písničku Maluje sluníčko červené jablíčko.

 

 

Září – Paleček a jeho kamarádi

Další dva týdny  jsme se zaměřili na přátelství a provázela nás pohádka Paleček a jeho kamarádi. Nejdříve si děti pohádku poslechly, prohlédly obrázky a po té podle ní i cvičily.

Řekli jsme si, co to znamená, když je někdo náš největší kamarád nebo kamarádi a čeho si na nich nejvíce vážíme.

Naučili jsme se novou prstíkovou básničku o Palečkovi, píseň Ručičky a výtvarně ztvárňovali vše, co patří do pohádky. Rozvíjeli jsme jemnou motoriku a koordinaci ruky a oka pomocí stříhání proužků papírů, ze kterých jsme pak lepili les, obtiskovali jsme dlaně a  pomocí prstů kreslili šišku. Seznamovali jsme se s pojmem STROM a ŠIŠKA. Ukazovali jsme si, jak vypadají, jaký mohou  mít tvar, velikost a barvu.

Skládali jsme obrázek „kamarádi“ a procvičovali tak zrakové vnímání.

V těchto dnech jsme si zahráli spoustu pohybových her, mezi které patřily hry jako: “Najdi kamaráda” nebo “Zlatá brána“.

Nedílnou součástí třídy Dráčků jsou naše dvě suchozemské želvy, o které se společně s dětmi staráme a snažíme se tak rozvíjet u dětí úctu k přírodě a ke všemu živému. Velikou zábavou byla tedy nová písnička Želvičky.

Začátek školního roku se nám moc líbil a  těšíme se  na další krásné týdny plné zážitků.

 

 

Září – Těšíme se do školky

První dny ve třídě Dráčků byly plné nových setkání a zážitků. Děti se seznamovaly s paními učitelkami, poznávaly nové kamarády, svoji značku nebo režim mateřské školky.

Naučili jsme se novou písničku Naše školka a společně jsme si také zacvičili u pohybové říkanky Sluníčko je kulaté. Slziček bylo málo a tak pevně věříme, že dětem úsměv vydrží a do třídy Dráčků se budou vždy těšit.

 

 

Třída „DRÁČKŮ“ – heterogenní třída

                                  –   zástupkyně ředitelky: Dufková Dana, DiS.

  • Paní učitelky: Bc. Ivana Zemanová 
  • Lenka de Paz
  • Asistentka pedagoga: Alena Rašpl Stříbrná
  • telefon: 702 281 181

 

Odkaz na letošní akce naleznete níže:

 

https://www.msopletalova.cz/index.php/dokumenty/send/18-dracci/196-plan-akci-tridy-dracku

Rychlý kontakt

MATEŘSKÁ ŠKOLA OPLETALOVA

Opletalova 14, Praha 1, tel: 224212297

Ve Smečkách 7, Praha 1, tel: 702281179

Podporují nás

   

Karel Vydra

Copyright © 2023 www.msopletalova.cz. All rights reserved.
Všechna práva vyhrazena MŠ Opletalova

Přihlášení

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.